Koolitaja Katri Mumm veetöö koolitus 25.07.2020

Laupäeval 25.07.2020 toimus Rae vallas Harjumaal koolitaja Katri Mumm veetöö koolitus.
Eesti Seisukoerte Liit korraldas laupäeval 25.07.2020 Rae vallas Harjumaal veetöö koolituse. Oma teadmiseid jahikoerte koolitamisest ja võistlemisest käis jagamas Soomes elav eestlane Katri Mumm, kes igapäevaselt aktiivselt oma koeri koolitab ja nendega jahikoerte erikatsetel võistlemas käib.

Koolitaja Katri Mumm on enda kohta öelnud nii:

Minu nimi on Katri Mumm. Mul on koerad olnud lapsest saadik (taks, rotveiler, dalmaatsia koer). Praegu on mul 2 ungari lühikarvalist linnukoera - 4 aastane Lille  ja 5 aastane Nella. Jahikoerte koolitamisega alustasin kui tuli esimene vizsla Nella. Alguses käisin väga vähe jahikoolitustel, aga kui tuli teine vizsla Lille, hakkasime rohkem käima, sest Lille osutus väga heaks jahikoeraks. Lille saavutas noorte klassis 1 järgu lihtsalt. Järgmine aasta startisime avatud klassis ja ka seal tuli 1 järk kergelt. See aasta saime Lillega tehtud veetöö võitja klassis 18 punkti 20st ning  Nellaga avaklassis 20 punkti 20st. Ootame väga sügise jahi-ja võistlushooaega, milleks treenime kõvasti. Minu teine koer Nella saavutas eelmine aasta 5 korral 2 järgu. Oleme treeninud kõvasti ja loodan see aasta saada temale samuti 1 järgu.
Treenin oma koeri üldjuhul üksinda ja käin regulaarselt treenimas ka nii tuvide kui ka faasanitega. Samuti jagavad kohtunikud katsetel väärtuslikke nõuandeid. Tänu neile kõigile olen saanud oma koerad väga hästi töötama ja jagan hea meelega kõigi huvilistega oma teadmiseid, kuidas saada koerast aru ja kuidas saada koer hästi töötama.

Pikk koolitspäev mööds päikesepaistes vahelduva pilvisusega ja hetkelise vihmasabinaga. Kõik osalejad said osa veetöö praktikast,  stardipüstolist tehtavast paugukatsest ning harjutustest nii vees kui ka maa peal.

Koolituspäeva kokku võttes, tõi koolitaja Katri Mumm koerale veetöö õpetamisel välja järgmised mõtted:

  1. Koer istub koerajuhi kõrval paigal (katsel ilma rihmast hoidmata);
  2. Koer vaatab keskendunult üle veekogu ja kui püssi pauk käib, siis vaatab koer ikkagi ette, ega pööra paugu tegijale tähelepanu;
  3. Koer läheb vette ainult käsu peale ning ujub vastas kaldasse lindu otsima ja tooma;
  4. Koer ujub linnuga tagasi, tuleb veest välja ja istub lind suus koerajuhi ette ning loovutab selle käsu peale.

Täiendavalt tasub koera veetööks koolitades teada:

  1. Koera tuleb harjutada ujuma minema erinevate kallastega veekogudesse, et järsud ning heinased kaldada, ei saaks taksituseks koera vette minekul.
  2. Koer oskab ja julgeb ujuda kaugele.
  3. Koer teab ja kuulab käskluseid: "vasak", "parem", "ette", "too", "anna".
  4. Erinevate asjade toomine, koos ette istumise ja loovutamisega tuleb selgeks õpetada maa peal enne veetööga alustamist, et ei tekiks probleemi saagi toomisel vastas kaldalt kui saak on veest väljas.
  5. Koer oskab rahulikult istuda ja oodata oma järjekorda veekogu ääres, samal jala kui teine koer töötab.

Eesti Seisukoerte Liit tänab koolitajat Katri Mumm väga hea koolituse eest.
Aitäh Eili Moldau korraldamise eest; aitäh Reet Ots, et hoolitsesid osalejate toidu eest; aitäh grillmeistr Peeter Tars toidu valmistamise eest ja aitäh Kaire Valge koolituspäeva fotode eest.

Suured suured tänud veelkord kõigile osalejatele tegusa ja toreda päeva eest!

Fotojäädvustused veetöö koolitusest leiate Eesti Seisukoerte Liidu galeriist: esimese grupi pildid ja teise grupi pildid

 

Autor: Eesti Seisukoerte Liit